Jméno Petra Marka je sice pro cyklisty spojeno hlavně s horskými koly, ale již dva roky je prezidentem Českého svazu cyklistiky. Z toho důvodu není vidět jen na bikových závodech, ale i na silnici, dráze a pochopitelně i na cyklokrosových okruzích. Navíc je kolínský rodák.
Je jen otázkou času, kdy se v této mladé cyklistické generaci objeví opět nový Štybar, Kulhavý nebo Svorada
Je běžné, že jste v tomto městě pravidelným účastníkem závodů. Bude tomu tak i letos?
„Na cyklokrosové závody v Kolíně se vždy velmi rád podívám. Zároveň bych chtěl poděkovat Janu Slavíčkovi za to, že cyklokrosové závody v Kolíně organizuje s nemalou podporou města a Středočeského kraje na velmi vysoké sportovní i společenské úrovni. Navíc z Kolína je i mistr světa v cyklokrosu Miloš Fišera.
Dá se říci, že jste "praotcem" horských kol v České republice. Kolínskému týmu se na bikách daří, ale úspěšní jsou jezdci stáje Expres CZ - Tufo Team Kolín i v cyklokrosu. Jak myslíte, že jde obě tyto disciplín kombinovat?
„Cyklokros a horská kola se vzájemně dobře doplňují a je možné obě disciplíny dobře kombinovat, ale samozřejmě jen za předpokladu odborného trenérského dohledu. To závodníci v případě Jana Slavíčka, s ohledem na jeho trenérské a závodní zkušenosti, mají zajištěno dokonale.“
V současné době jste navíc i prezidentem Českého svazu cyklistiky. Jak vnímáte úspěchy i organizování cyklokrosových závodů na našich tratích?
„Cyklokrosové závody byly v Československu a i nyní v Česku vždy na velmi vysoké sportovní a organizační úrovni již od dob mého mládí. A současní pořadatelé cyklokrosových závodů v této tradici úspěšně pokračují. Vždyť v ČR se konají nejen závody Toi Toi Cupu, které jsou zařazeny do nejvyšší kategorie mezinárodních závodů, ale konají se zde pravidelně i závody Světového poháru a několikrát již také mistrovství světa.“
Šéf kolínského klubu Jan Slavíček, jako jeden z mála, kromě dospělých sází i na práci s mládeží. Jak tuto skutečnost hodnotíte?
„Práce s mládeží je samozřejmě velmi důležitá a Honza Slavíček pracuje s mládeží dlouhodobě. Za to mu patří také velké poděkování, protože práce s dětmi a mládeží je velmi náročná a zodpovědná a v této oblasti má naší velkou podporu.“
V posledních letech český cyklokros takových úspěchů jako v minulosti nedosahujete. V čem vidíte hlavní příčinu?
„Je pravda, že v posledních letech nemáme nejen v cyklokrosu, ale také v ostatních disciplínách tak výrazné výsledky jako tomu bylo třeba před čtyřmi lety i když ani nyní nejsou výsledky našichcyklistů tak špatné. Vzpomeňme loňské šesté místo Romana Kreuzigera na silničním MS, nebo letošní zisk titulu mistryně světa Romany Labounkové ve fourcrossu. Jsem přesvědčen, že jde pouze o přechodné období, protože na závodech ČP všech cyklistických disciplín je obrovský zájem dětí a mládeže a je jen otázkou času, kdy se v této mladé cyklistické generaci objeví opět nový Štybar, Kulhavý nebo Svorada. Český svaz cyklistiky ve spolupráci s lidmi jako je Jan Slavíček a mnoho dalších obětavých lidí takové závodníky objeví.“
Jak hodnotíte celkově seriál Toi Toi Cupu?
„Seriál ČP cyklokrosu Toi Toi Cup je, jak jsem již zmínil, dlouhodobě jedním z našich nejlepších cyklistických seriálů a velký dík patří všem pořadatelům a zejména pak Agentuře cyklistika pod vedením Petra Baloga a Josefa Krcha.