Těžko bychom v naší české kotlině hledali většího pamětníka a znalce všech velkých i menších cyklokrosových událostí, než je legendární cyklistický speaker - JINDRA PULMAN. A právě on nám poskytl velmi zajimavý materiál jehož je autorem a který obsahuje spoustu zajímavostí z bohaté české i československé historie cyklokrosu...
Sedmí na světě
Náš cyklokros se podle publikovaných materiálů UCI může těšit skutečností, že jsme byli sedmou zemí na světě s pořadatelstvím národního šampionátu v této pro nás tak úspěšné disciplíně. Prvenstvím se může pochlupit Francie s rokem 1902. Dále pak své první národní mistrovství uspořádali v Belgii (1910), ve Švýcarsku (1912), v Lucembursku (1923) ve Španělsku (1929) a v Itálii (1930). My pořádáme domácí mistrovství pravidelně od roku 1952 (Jihlava) a teprve po nás přišli Němci, Angličané, Poláci a další. Materiály UCI mimo jiné uvádějí i skutečnost, že současná velmoc Nizozemsko pořádá národní šampionát pravidelně až od roku 1962!
Kolín hostí 65. národní mistrovství v řadě
Letošní mistrovský závod v Kolíně je v pořadí 65. národní cyklokrosový šampionát. Nejlepší čeští cyklokrosaři se zde sejdou již po čtvrté a to řadí Kolín mezi jednotlivými pořadatelskými městy na čtvrté místo co počtu uspořádaných šampionátů. Nejčastějším hostitelem mistrovství byly 11x Mladá Boleslav, 7x Třebíč, 5x Tábor a 4x Praha, Plzeň a nyní tedy i Kolín!
Až 9. ledna bude Kolín aplaudovat novému mistru ČR v kategorii mužů, půjde o historicky 71. udělený titul - 65. v hlavním závodě (3x byly uděleny tituly profesionálního mistra a mistra U23).
Největším počtem zlatých medailí se zatím mohou pochlubit Radomír Šimůnek st. a Zdeněk Štybar - oba stáli na nejvyšším stupni sedmkrát! V těsném závěsu se šesti tituly je pak Petr Dlask (5x elite + 1x U23) a pomyslná třetí příčka patří s pěti vybojovanými tituly mistrů ČR Karlu Bouškovi, Jaroslavu Antošovi, Vojtěchovi Červínkovi a Miloši Fišerovi.
Historie nejstarší
Následujícími řádky se vraťme až na samý začátek závodů v terénu, tedy dnešního cyklokrosu, u nás...
Ještě před rokem 1952, kdy se v Jihlavě uskutečnil první národní cyklokrosový šampionát, konal se nultý, tj. neoficiální, ročník Přeboru Československa v terénní cyklistice. Vítězem kategorie závodních kol se stal Miroslav Krůta a v kategorii kol cestovních zvítězil Karel Dekar.
Nejstarším žijícím medailistou z domácího mistrovství je Stanislav Čapek, který získal stříbrnou medaili na prvním oficiálním šampionátu v Jihlavě v roce 1952. Byl to však především skvělý silničář, který stál také na startu prvního ročníku Závodu míru v roce 1948.
Mezinárodní začátky
Od roku 1950 až do roku 1966 se jezdilo společně MS profesionálů a amatérů. Naši reprezentanti se poprvé představili v roce 1956. Ale teprve od roku 1967, kdy viděl švýcarský Curych první MS rozdělené na amatéry a profesionály, se čeští a slovenští cyklokrosaři zúčastňují závodů MS pravidelně. Prvním průnikem našich jezdců do světové elity bylo 10. místo Břetislava Součka mezi amatéry roce 1968 v Lucembursku a pak také jeho 7. příčka o rok později v Německu.
První MS na našem území se uskutečnilo v roce 1972 v Praze. A právě zde vybojoval pro naši zemi první světovou medaili Miloš Fišera, který obsadil v amatérech druhé místo a byl to také on, kdo získal jako první čechoslovák titul mistra světa, což dokázal v roce 1981 v Tolosa opět mezi amatéry.
V roce 1979 se poprvé bojovalo i o titul mistra světa v kategorii juniorů a hned při druhém ročníku v roce 1980 získal, v té době šípovitý, duhový trikot Radomír Šimůnek st.
Rozdělené amatérské a profesionální mistrovství světa se jezdilo až do roku 1993. V roce 1994 dochází k opětovnému sjednocení. Další dělení přišlo na řadu v roce 1996, kdy se ve Francii představili dvě kategorie mužů a to elite a U23.
Od roku 2000 je na programu MS také kategorie žen a světové šampionáty tak dostávají dnešní podobu kdy závodí junioři, muži U23, muži elite a ženy.
Co dodat na závěr?
Snad jen přijeďte v sobotu 9. ledna 2016 do Kolína zafandit nejlepším ženám a mužům české cyklokrosové současnosti při jejich boji o titul letošního šampiona a také zavzpomínat na slavnou historii českého a československého cyklokrosu. Hosty akce SETKÁNÍ MISTRŮ CYKLOKROSU budou slavní velikání tohoto sportu, kteří v minulosti již trikot pro národního šampiona oblékli a také Jindra Pulman, který bude jedním ze spolumoderátorů této jedinečné akce!